درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین | قطره بیلی ناستر چیست؟

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین یکی از راه های درمان نوزادان دارای زردی می باشد که از قدیم الایام مورد استفاده عموم قرار می گرفته است.

این نوع درمان که به درمان سنتی نیز معروف است، برگرفته از تجربیاتی که از طریق طب سنتی توسط مادربزرگ ها و بزرگان طب سنتی پشت به پشت به ما رسیده است.

شیر خشت یک نوع گیاه دارویی است که برای درمان زردی نوزاد ثابت شده است و در گذشته به وفور ازعصاره این گیاه که از ساقه اش ترشح می شود، برای کاهش زردی نوزاد استفاده می شده است.

متخصصین و کارشناسان طب سنتی علت زردی نوزادان را بالا بودن صفرا که یکی از اخلاط چهار گانه در بدن است، می دانند. این کارشناسان درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین را یکی از بهترین راه ها و روش ها در کنار نور دهی با دستگاه زردی نوزاد می دانند.

این متخصصین شیر خشت و ترنجبین را به علت این که طبع ای خنک دارند و مسهل کننده هستند را عامل برطرف نمودن زردی در خون کودک عنوان کرده اند.

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین

طریقه مصرف و طرز استفاده از شیر خشت و ترنجبین به چه شکلی است؟

طریقه استفاده و طرز مصرف شیر خشت و ترنجبین برای درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین که دارای زردی هستند، بدین شکل باید عمل کنیم: در ابتدا به اندازه یک نخود شیر خشت و نصف قاشق چایخوری ترنجبین به شکل ترکیبی در نصف استکان کوچک آب جوش حل کرده و بعد از صاف کردن آن با پارچه توری تمیز به اندازه یک قاشق چایخوری به نوزاد خود بخورانید.

مطالب مرتبط  تاثیر حجامت بر درمان زردی چیست؟|درمان زردی با حجامت لاله گوش

این کار را در روز دو تا سه مرتبه تکرار نمایید. خوردن نصف استکان از این مایع برای مادران نوزادان دارای زردی در روز دو نوبت توصیه شده و می تواند شیر مادر را به سوی سردی برده و در درمان نوزاد تاثیر داشته باشد.

در کنار مصرف محلول شیر خشت و ترنجبین، استفاده از نوردهی فلورسنت و فتوتراپی و قرار دادان در دستگاه زردی، از طریق اجاره دستگاه زردی نوزاد در تمامی مناطق تهران  کمک کننده خوبی در این زمینه می تواند باشد.

کسانی که از روش درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین به همراه فتوتراپی یا استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل با قیمت مناسب به صورت هم زمان استفاده می کنند انتظار می رود درمان زردی نوزاد در کمتر از 48 ساعت حاصل شود و زردی نوزاد با این روش در منزل به سرعت درمان خواهد شد. این نوزادان بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان می توان سلامتی خود را بازیابند.

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین

خواص شیر خشت چیست؟

خواص شیر خشت را اگر بخواهیم در یک جمله بیان از نظر طب سنتی بیان کنیم عبارتست از: جلا دهنده و ملین طبع برای کسانی که طبع گرمی دارند، خنک کننده جگر، قلب و معده و دیگر احشاء بدن، خارج کننده حرارت و گرمای بدن و مسهل کننده معده و روده و دفع به صورت مکرر و از بین بردن زردی و بیلی روبین اضافی خون از طریق دفع مکرر مدفوع، می باشد.

این داروی گیاهی که از نوع بهترین درمان ها برای رفع زردی نوزادان است به صورت وزن نوزاد و برای هر کیلو وزن از سه قطره و در سه نوبت در شبانه روز استفاده می شود. در کنار نوزاد، مادران نیز برای درمان زردی نوزادن با شیر خشت و ترنجبین حتماً این داروی گیاهی استفاده نمایند تا در شیر خود اثرات این دارو وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط  قطره بیلی ناستر چیست؟ | بهترین قطره درمان زردی نوزاد چیست؟

با این حال می توان گفت که نقش تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد اگر رعایت شود، خیلی می توان کمک کننده باشد.

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین

 

قطره بیلی ناستر چیست؟

قطره بیلی ناستر که از عصاره شیرخشت به دست می آید برای درمان زردی نوزاد کاریرد فراوانی دارد. این دارو که از ساقه درختچه از خانواده گلسرخیان گرفته می شود، دارای خواصی خنک و تر می باشد و خوردن این قطره برای نوزاد به علت خاصیت مسهلی در بدن آن ها باعث دفع زود هنگام بیلی روبین به صورت مدفوع از بدن نوزاد می گردد.

کاربرد و درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین یا با عصاره قطره بیلی ناستر که برگرفته از شیر خشت است برای نوزادان با توجه به وزن این نوزادان تجویز و مورد استفاده قرار می گیرد. دستور تجویز قطره بیلی ناستر در سه نوبت در شبانه روز و هر دفعه ده قطره می باشد.

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین و قطره بیلی ناستر

 

ترنجبین چیست؟

ترنگبین یا (ترنجبین به زبان عربی) از شیرابه ی برگ و ساقه گیاه خارشتر حاصل می شود و دارای خاصیتی ملین است. این داروی گیاهی دارای خواص و ترکیبات قندی از قبیل ساکارز، تری ساکارید، فروکتوز و کلوگز می باشد. جوشانده این داروی گیاهی برای درد سینه و سرفه مورد استفاده قرار می دهند و درمانگر خوبی است.

از این داروی گیاهی برای کاهش زردی نوزادان در کنار استفاده از انواع دستگاه زردی نوزاد که مکمل یکدیگرند، می تواند درمانگر خوبی برای کاهش زردی نوزاد باشد. این داروی گیاهی را می توان با بسته بندی و به صورت بهداشتی از عطاری های مجاز تهیه نمود.

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین

 

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین به همراه دستگاه فتوتراپی به شکل مکمل چند روز زمان لازم است؟

اگر درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین به همراه استفاده از دستگاه زردی نوزاد در کرج به صورت ترکیبی و همزمان استفاده گردد، بدون شک باید تا 48 ساعت درمان زردی صورت پذیرد.

مطالب مرتبط  دستگاه بیلی چک در منزل | هزینه و قیمت دستگاه بیلی چک چقدر است؟

معمولاً کودکانی که بعد از 37 هفتگی بدنیا می آیند در حدود 50 درصد به زردی مبتلا هستند و نیاز است که از دستگاه زردی نوزاد در منزل استفاده نمایند.

معمولاً کودکانی که بعد از 37 هفتگی بدنیا می آیند نباید زردی این نوزادان بیش از دو هفته ظول بکشد. با استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل و استفاده از شیر خشت و ترنجبین در کمتر از دو روز به درمان این بیماری می توان امیدوار بود.

نوزادانی که کمتر 37 هفته و یا در حدود شش ماهگی و یا کمی بیشتر بدنیا می آیند و به نوزادان زودرس معروف هستند، ابتلای این کودکان به زردی تا 80 درصد احتمال مبتلا به زردی را دارند. یعنی از هر 100 نوزاد زود رس 80 نوزاد، دچار زردی هستند و زردی این نوزادان نیز تا سه هفتگی نباید بیشتر به طول بیانجامد.

در این مدت با استفاده از دستگاه زردی، می توان امیدوار بود که بهبودی کامل برسند. خیلی کم پیش می آید که با استفاده از دستگاه زردی و درمان زردی نوزاد با شیرخشت و ترنجبین طول درمان بیش از سه هفته طول بکشد.

اگر این اتفاق بیافتد حتماً لازم است که خون نوزاد تعویض گردد. ولی بدون شک اگر زردی این گونه نوزادان از بیماری دیگری نباشد، به طور یقین قبل از سه هفتگی درمان قطعی آن ها انجام خواهد شد.

درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین به همراه دستگاه زردی نوزاد

جمع بندی

برای درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین حتماً از کارشناسان طب سنتی کمک بگیرید. استفاده از این داروی گیاهی به همراه استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل به درمان زردی نوزادان در کمتر 48 ساعت کمک شایانی می نماید.

این دارو که از خواص بی شماری همچون خنک کننده جگر و معده و ملین کننده طبع و جلا دهنده اخلاط و همچنین دافع مناسبی برای گرمی بدن و از برنده زردی بدن از طریق مسهل کننده و دفع از طریق مدفوع می باشد.

ار پایان این مقاله به استحضار شما عزیزان می رسانیم که اگر در خصوص مشاوره و یا هر گونه اطلاعات در خصوص استفاده از شیرخشت و ترنجبین داشته باشید می توانید از طریق تلفنی و در قسمت تماس با ما در سایت ما مراجعه داشته باشید و سولات خود را بپرسید.

 

حتما ببینید

چشم بند برای درمان زردی | نحوه استفاده صحیح از چشم بند

چشم بند برای درمان زردی چشم بند برای درمان زردی نوزادی با توجه به آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button