تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد | نقش تغذیه مادر و کاهش زردی

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد چگونه باید باشد؟

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد چه تاثیری دارد؟ آیا غذایی که مادر می خورد، در شیری که به نوزاد میدهد تاثیر گذار است؟ و آیا زردی نوزاد می تواند ماحصل تغذیه بد مادر باشد؟

آیا نوزاد قبل از به دنیا آمدن زردی داشته است و برای از بین بردن زردی نوزاد چه غذاهایی مناسب مادر می باشد تا نوزاد درمان شود؟ آیا تغذیه مادر در زمان بارداری می تواند تاثیر بر زردی نوزاد خود داشته باشد؟

در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد و اگر به دنبال جواب خود هستید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

در بدو ورود نوزاد به این دنیا تنها غذایی که مناسب بدن نوزاد می باشد و نوزاد نیز با اشتیاق به دنبال آن است، شیر مادر می باشد. از آنجایی که شیر مادر تنها راه تغذیه نوزادان تازه متولد شده می باشد، برای تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد باید برای نوزادانی که دارای زردی هستند راه کاری اندیشیده شود.

وقتی نوزادان یک روز بعد از تولد دچار زردی می شوند، این می تواند نتیجه کم کاری کبد نوزاد باشد. وقتی اختلال در کبد روی دهد بیلی روبین اضافی در بدن نمی تواند دفع شود و در زیر پوست تجمع پیدا می کند.

به همین دلیل ما رنگ نوزاد را زرد می بینیم. تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد در منزل، با تغذیه مناسب و پرهیز از غذاهایی که تشدید کننده زردی نوزادان است باید دوری کند تا زودتر نوزادان به بهبودی برسند. غذاهایی که طبع گرمی دارند و یا با ادویه های گرم طبخ شده اند می تواند در افزایش زردی نوزادان تاثیر داشته باشد.

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد

مادران از چه غذا و یا میوه هایی برای کاهش زردی نوزاد خود استفاده نمایند؟

مادر نوزادان دارای زردی به علت این که هر آن چه می خورند عصاره آن در شیرشان  نمایان می شود، در نتیجه می تواند در بدن نوزادان نیز بروز نماید. تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد و خوردن غذاها و میوه های با طبع خنک و سرد و نوشیدن عرق کاسنی و یا هندوانه و انار و یا شستشوی نوزاد با عرق کاسنی می تواند برای رفع زردی نوزاد کمک کننده باشد.

مطالب مرتبط  قطره بیلی ناستر چیست؟ | بهترین قطره درمان زردی نوزاد چیست؟

استفاده مادر از حبوبات خیسانده که آب آن حداقل دوبار گرفته شده باشد و بعد پخته شده باشد و نفخ آن نیز از بین رفته است، می تواند شیری که برای نوزادان از تغذیه مادر با این مواد غذایی فراهم می شود، بهترین وعده غذایی برای نوزاد باشد. خوردن عرق کاسنی و دمنوش ترنجبین و شیر خشت توسط مادر می تواند در کاهش اثرات زردی در نوزادان تاثیر گذار باشد.

مصرف سبزیجات با طبع خنک و دارای ویتامین های گروه c و A مثل کلم بروکلی ، اسفناج، شاهی و تره نیز می تواند مناسب باشند. این سبزیجات دارای فیبر فراوان هستند و مفید برای بدن مادر و کودک می باشند.

معمولاً مادران میوه هایی که طبع گرم دارند و زرد رنگ نیز هستند از خوردن آن منع شده اند. میوه هایی نظیر موز ، خرما ، و غذاهایی نظیر کاچی ، ماکارانی و عسل و گردو به علت داشتن طبع گرم منع شده اند.

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد

 

آیا زردی نوزاد ماحصل تغذیه نوزاد در زمان بارداری است؟ و تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد قبل از تولد چگونه باید باشد؟

این بیشترین سوالی است که مادران باردار به دنبال جواب آن می گردند. در این جا باید بگوییم که تغذیه مادر در زمان بارداری هیچ ربطی به زردی نوزاد ندارد. تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد فقط برای بعد از تولد مطرح است. زردی نوزاد دلیل عملکرد ضعیف کبد نوزاد است که هنوز به تکامل خود نرسیده و نمی تواند بیلی روبین اضافی را به خوبی دفع کند.

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد بعد از تولد می تواند تاثیر گذار باشد و در بهبودی زردی و یا دیر خوب شدن نوزاد تاثیر زیادی می تواند داشته باشد ولی در زمان بارداری بدون تاثیر است.

مطالب مرتبط  دستگاه بیلی چک در منزل | هزینه و قیمت دستگاه بیلی چک چقدر است؟

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد

آیا نوزادان قبل از بدنیا آمدن زردی دارند؟

این سوالی است که شاید خیلی ها بدنبال جواب آن هستند. نوزادان در دوران جنینی دچار زردی نمی شوند و بدن مادر کمک می کند که بیلی روبین بدن نوزاد به خوبی دفع شود. اما زردی نوزاد فقط یک روز بعد از به دنیا آمدن نوزاد بروز می کند.

اگر نوزاد در روز اول بدنیا آمدن دارای زردی باشد باید علت را از بیماری دیگری که نوزاد به مبتلا بوده جستجو کرد. نوزاد دارای زردی معمولی یک روز بعد از بدنیا آمدن گرفتار آن می شوند و می توان با تغذیه مناسب مادر و نوزاد و با استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل و استفاده از نور این دستگاه ها زردی نوزاد را کمتر از 48 ساعت از بین برد.

بیشترین درصد نوزادانی که زردی می گیرند یک ارتباط با نوزادان زودرس دارند. هر چند که این موضوع نمی تواند برای نوزادانی که در زمان معین خود به دنیا می آیند، صادق باشد و این گونه نوزادان زردی نداشته باشند. ولی به طور حتمی و صددرصد می توان گفت که تمامی نوزادانی که که در سن شش ماهگی حاملگی و یا کمی بیشتر به دنیا می آیند دارای زردی هستند.

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد و شیر مادر می تواند تداوم بخش زردی نوزاد باشد، اگر از رژیم غذاهای گرمی بخش را رعایت نکند. بهتر است نوزاد دارای زردی، بیشتر با شیر خشک در این دوران تغذیه شود. تغذیه با شیر خشک به عنوان تغذیه مناسب و یک وعده تکمیلی با شیر مادر و با رعایت تغذیه مادر از مواد با طبع خنک، برای کاهش زردی نوزاد مورد استفاده قرار گیرد.

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد

آیا می توان به نوزاد دارای زردی آب نوشاند؟

خیلی از افراد فکر می کنند که اگر آب خنک و یا آب میوه تازه و یا قند داغ به نوزاد بدهند در کم کردن زردی نوزاد تاثیر دارد. اما در این جا باید بگوییم به هیچ عنوان این کار را نباید انجام داد. حتی خوراندن آب و یا قند داغ نیز برای نوزاد ضرر دارد.

مطالب مرتبط  درمان زردی نوزاد با شیر خشت و ترنجبین | قطره بیلی ناستر چیست؟

مادران نوزادانی که زردی دارند می توانند با نوشیدن آب به میزان حداقل دو لیتر در روز و ترش آن در شیر خود در حقیقت آب هیدراته را به نوزاد باید برسانند. تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد و استفاده از آب میوه های با طبع خنک و به میزان کم برای مادران منعی ندارد.

آب را هیچ وقت به صورت مستقیم به نوزاد دارای زردی نباید نوشاند. آب بدن نوزاد باید از طریق شیر مادر و یا از طریق آب جوشیده به همراه شیر خشک که به صورت مایع درآمده است به نوزاد خورانده شود.

تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد

بایدها و نباید ها در تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد چیست؟

در آخر مقاله می خواهیم به طور کلی به بایدها و نبایدهای تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد و آن چه باید انجام دهیم و یا این که نباید در خصوص زردی نوزاد انجام دهیم را به صورت حلاصه وار توضیح دهیم.

برای کنترل زردی نوزاد، مادر باید از مواد غذایی با طبع خنک استفاده نماید. در درجه دوم مادر آب کافی باید بنوشد. در ادامه دمای اتاق باید کمتر از 29 درجه سانتی گراد باشد، چون نوزادان دارای زردی نباید در محیط گرم باشند و نباید مایعات زیادی از دست بدهند.

نوزادان باید با استفاده از شیر خشک و ترکیبی از تعذیه با شیر مادر و استفاده از قطره بیلی ناستر در کنار استفاده و اجاره دستگاه زردی نوزاد برای بهبودی و کاهش زردی وی باید اقدام شود. مادر از مصرف الکل به طور جدی باید بپرهیزد چون کبد قابلیت تجزیه و تحلیل الکل را ندارد و می تواند مستقیماً این مواد وارد خون نوزاد شود و خطر جدی ایجاد نماید.

از حمام بردن نوزاد در روزهای اولیه زردی و تا زمانی که زردی کاهش نیافته خودداری شود. چون حمام هوایی گرم دارد و می تواند زردی نوزاد را شدت نماید. تمامی موارد اعلام شده و تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد را اگر رعایت نماییم در کنار تغذیه مادر برای کاهش زردی نوزاد، می توان امیدوار بود در کمتر دو روز زردی نوزاد از بین برود.

برای اطلاع از مطالب بیشتر در این خصوص می توانید با کارشناسان ما در قسمت تماس با ما در سایت ما به صورت رایگان مشاوره بگیرید.

حتما ببینید

چشم بند برای درمان زردی | نحوه استفاده صحیح از چشم بند

چشم بند برای درمان زردی چشم بند برای درمان زردی نوزادی با توجه به آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button